Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście najlepiej mają ci, którzy mogą auto bezpiecznie garażować na przykład w hali garażowej albo innym, osłonionym miejscu. Nie oszukujmy się jednak, większość osób o takiej możliwości może tylko pomarzyć a ich auta muszą stać na dworze. Trzeba dbać o ich stan i regularnie odpalać – nawet jeśli akurat nie planujemy podróżować.

Bardzo istotna jest też kondycja samochodu – regularne przeglądy. Dobrze przyjrzyjmy się także obu wycieraczkom. Pióra wycieraczek powinny być dostatecznie gęste aby szybko czyścić szyby. Z pewnością docenimy to podczas opadów deszczu, zwłaszcza tego intensywnego, zacinającego.

O ile jesień można uznać za okres testowy, przygotowawczy to zima jest już egzaminem i sprawdzianem najwyższej klasy. Zimą auta może przytrafić się wszystko – przymarznięcie zamka, poślizg, zamarznięte szyby, silnik, który za nic nie chce się uruchomić. Co robić w takiej sytuacji? Trzeba zapobiegać. Stan techniczny auta powienien być bez zarzutu, tak samo światła, wycieraczki. Kwestia opon – wymieniamy je na zimówki i to obowiązkowo.

Jeżeli przez kilka dni nie korzystamy z samochodu, to chociaż go odpalmy aby nie zastał się nam silnik. Teraz kilka słów o jeździe autem – ulice to nie tor wyścigowy a śnieg i lód to najgorsza nawierzchnia z możliwych. W trakcie zimy szczególne łatwo o poślizg – trzeba jeździć ostrożnie, nie za szybko i uważać na zakrętach. Jeśli poczujemy, że z autem jest coś nie tak, to należy zgłosić się z nim do wykwalifikowanego mechanika. On na pewno będzie wiedział co zrobić i pomoże nam w tej niestandardowej, trudnej sytuacji.